top of page

Alkol almayı bıraktığınızda vücudunuzda meydana gelen 7 değişim


Aslında hepimiz çocukluğumuzdan beri alkolün zararları hakkında bilgi sahibiyizdir. Ama pek çoğumuz benzer gerekçelerle bu zararları biraz kulak ardı edip alkolün sağladığı geçici mutluluk ve iyilik hissine kapılıyor.

Korkutmak gibi olmasın ama uzmanlar alkolün dokularda enflamasyon, organ tahribatı hatta DNA’mıza varana kadar vücutta pek çok farklı zararı olduğunu söylüyor.

Aşırı alkol tüketimi belli kanser türleri, şeker hastalığı, karaciğer yetmezliği gibi tehlikeli sonuçlara neden oluyor. Bu ciddi tehlikelerin yanı sıra düzenli alkol tüketmenin hoş olmayan etkileri de saymakla bitmiyor. Bunların başında ruhsal olarak berbat hissetme, aşırı tatlı krizleri, kilo alma, karaciğer yağlanması, uyku bozukluğu, cilt kuruluğu ve konsantrasyon kaybı gibi durumlar geliyor.

Yanlış olduğunu bildiğimiz halde pek çok insan şu umutla içki içiyor: Vücudumuz alkolün negatif etkilerinden hızla kurtulup kendini yenileyebiliyor. Evet vücudumuz sürekli kendini iyileştirmeye çalışıyor bu sanıldığı kadar kolay ve hızlı olmuyor.

Son kadehinizi içtikten sonra vücudunuzda olacak inanılmaz değişiklikleri görmek için listeye bir göz atın.

Vücudunuz tam gaz arınma moduna geçiyor ve alkolü kan dolaşımından çıkararak zehirlenmeyi önlemeye çalışıyor. Son kadehten 1 saat sonra karaciğeriniz fazla mesaiye başlıyor. Pankreasınız fazladan insülin üretmeye başlıyor bu da karbonhidrat/tatlı isteğinizi tetikliyor.

Kan şekeriniz nihayet normale döndü. " Fakat gece büyük bir iştahla yediğiniz abur cuburlar sebebiyle glisemik endeksiniz tahterevalli gibi bir hal aldı: bir yüksek bir alçak ve bu maalesef günlerce sürebilir. Ertesi gün tatlı ve sağlıksız abur cuburlar yerine sebze ve meyveler tüketerek bu durumu baştan önleyebilirsiniz. Aynı zamanda alkolün su kaybettirici etkisi nedeniyle vücudunuz susuz kalmış olacak. Bu nedenle elinizden su şişesini eksik etmeyin ve bolca su için.

Bu aşamada vücudunuz detoks için en önemli engeli aşmıştır. En son ne kadar içtiğinize bağlı olarak halsizlik, baş ağrısı ve yorgunluk hala devam ediyor olabilir. Ama zor bölüm bitti, uçak yükselmeye başladı.

Alkolün hissedilen yan etkileri artık tamamen biter. Şeker arzunuz yatışır. Fiziksel ve mental olarak kendinizin farkına varmaya başlarsınız.

Uykularınız artık daha derin ve dinlendirici olur. Bu da hem zihinsel hem de fiziksel olarak enerjiniz yükselmesini sağlar. Deriniz daha genç ve sağlıklı görünmeye başlar çünkü vücudunuzun su dengesi düzelmeye başlamıştır. Egzama, kepek ve yanaklardaki kırmızılık azalmaya başlar.

Karaciğer yağı %15 azalır ve vücudu toksinlerden temizleme yeteneği artar. Göbek bölgesindeki yağlanma farkedilir derecede azalır. The International Journal of Cosmetic Science dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre de ciltteki iyileşme artık çok belirgin hale gelir.

Son içkinizden bir yıl sonra göbek bölgesi yağınızdan ortalama 6 kilo kadar zayıflarsınız. Ağız, karaciğer ve göğüs kanserine yakalanma riski azalır. Parasal olarak da günde 10 TL alkole harcayan bir kişi bir yılda 3650 TL tasarruf sağlar ki bu kadar para ile güzel bir tatil yapılabilir.

Comentarios


  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
bottom of page