top of page

Yeni çalışmalar elektronik sigaranın zararlarını ortaya koyuyor

Avrupa Solunum Derneği toplantısındaki araştırmacılar, e-sigaraların ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini ve insanların sigarayı bırakmalarına yardımcı olmadığını söylüyor.​

E-sigaranın normal sigaralardan daha sağlıklı olduğu sıklıkla iddia ediliyor.

Avrupa Solunum Derneği'nin yakın geçmişte düzenlenen Uluslararası Kongresi'nde sunulan birkaç yeni çalışma, elektronik sigaraların kullanımları ile ilgili çeşitli riskleri gözler önüne seriyor.

İlk kez yeni bir çalışma, nikotin içeren e-sigaraların ana damarlarda sertleşmeye neden olabileceğini göstermiştir.

Bu aslında geleneksel sigaraların en yaygın etkisidir.

Sunulan bir çalışmada, 15 genç, sağlıklı birey ile deney yapıldı. Bazılarının bir gün içinde 30 dakika boyunca nikotinli e-sigara kullanmaları istenirken diğerlerinin başka bir günde nikotinsiz elektronik sigara kullanmaları istendi.

Her iki gruptan da sigarayı kullandıktan iki ve dört saat sonra alınan ölçümlerde, nikotinli ve nikotinsiz sigaraların kan basıncını önemli ölçüde arttırdığı saptandı.

Ancak nikotinli sigara kullananlarda kalp atış hızının yükseldiği ve damarların sertleştiği de görülüyordu.

İsveçli Karolinska Enstitüsü'nde öğretim üyesi ve öğretim üyesi olan Dr. Magnus Lundbäck bir basın açıklamasında bu durumu şöyle açıklıyordu: Kalp hızındaki artış geçiciydi fakat, geleneksel sigaraların kullanılmasının ardından da damarlarda aynı şekilde etkiler de olmaktadır.

Sigarayı bırakmanızı sağlamaz​

Konferansta sunulan diğer çalışmalar, e-sigaraların sigara tütününü bırakmaya çalışan kişiler için yararlı bir bırakma aracı olduğu fikrini çürütmektedir.

30.000 kişi üzerinde yapılan bir ankette, elektronik sigara kullananların büyük çoğunluğunun klasik sigara içmeye de devam ettiklerini göstermiştir.

Ciğerlerinize kimyasal içerikli buhar çekiyorsunuz

Son olarak, e-sigaralarla ilgili en tartışmalı konulardan biri, aromalı sıvılar.

Bu karışımlar, pek çok kimsenin çocuklarını uzak tutmaya çalıştığı tatlı ya da meyveli içeceklerdeki aroma katkı maddeleri ile yapılır.

Sunumunda, Girit Üniversitesi'nden Dr. Constantine Vardavas ve meslektaşları, Avrupa çapında mevcut olan markalardan rastgele seçilmiş bir e-sigara sıvısı seçtiler.

Her sıvının, belli bir düzeyde sağlık riski olan en az bir madde içerdiğini sonucuna vardılar.

Bu sonuç, 2015 yılında Harvard üniversitesinin araştırmasında çıkan sonuçlarla çok benzerlikler taşıyor.

Metil siklopentenolon, asetil pirazin ve etil vanilin gibi kimyasalların, astım semptomlarına ve solunum yolu tahrişine neden olma potansiyeline sahip oldukları bilinmektedir.

E-sigara sıvısının koku katkısı olan kimyasal diasetil maddesinin, bronşiolitis obliterans veya “patlamış mısır akciğeri” olarak bilinen ciddi bir akciğer rahatsızlığına neden olduğu bilinmektedir.​

  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
bottom of page