top of page

Aşırı şeker tüketmenin 10 zararı

Ketçaptan kolalı içeceklere, hazır soslara en beklenmedik ürünlerde bile ilave şeker bulunabilir.

İşlenmiş gıdalar genellikle ilave şeker içerdiğinden, günlük kalori alımlarının büyük bir kısmını oluşturur.

Uzmanlar, şeker tüketiminin, obezitenin ve diyabet gibi birçok kronik hastalığın başlıca nedeni olduğunu belirtiyorlar.

Sizin için fazla şeker tüketmenin 10 zararını topladık.

1- Kilo alırsınız

İlave şeker içeren hazır gıdaları bolca tüketmek, şekerli içeceklerden çok fazla şeker tüketmek, kilo alma riskinizi artırır ve iç organlarda yağ birikimine yol açabilir

2- Kalp Krizi Riskiniz Artar

Çok fazla şeker tüketmek, obezite, yüksek tansiyon ve inflamasyon gibi kalp hastalığı risk faktörlerini artırır. Yüksek şekerli diyetler, kalp hastalığından ölme riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir. ​

3-Sivilce Yapar​

Yüksek şekerli diyetler, akne geliştirme riskinizi artırabilen, androjen salgılanmasını, yağ üretimini ve iltihaplanmayı artırabilir.

2.300 genç ile yapılan bir çalışmada, sık sık eklenmiş şeker tüketenlerin, akne gelişme riski% 30 daha fazladır.

Ayrıca, birçok nüfus çalışması, geleneksel, işlenmemiş gıdaları tüketen kırsal toplulukların, daha fazla kentsel, yüksek gelirli bölgelere kıyasla neredeyse hiç akne dışı orana sahip olduklarını göstermiştir.

4- Diyabet Riskinizi Arttırır

Yüksek şekerli işlenmiş yiyecekleri çok tüketmek, her ikisi de diyabet için risk faktörü olan obezite ve insülin direncine yol açabilir.

5- Kanser Riskinizi Arttırır

Aşırı miktarda şeker tüketmek, belirli kanserler geliştirme riskinizi artırabilir.

Çok fazla şeker, hepsi kanser için risk faktörü olan obeziteye, insülin direncine ve inflamasyona yol açabilir.

6-Depresyon Riskinizi Arttırır

İlave şeker ve işlenmiş gıdalardan fazla miktarda tüketmek, hem erkek hem de kadınlarda depresyon riskini artırabilir.

22 yıl boyunca 8000 kişiyle yapılan bir çalışmada, günde 67 gram ya da daha fazla şeker tüketen erkeklerin, günde 40 gramdan az yiyen erkeklere göre depresyon geliştirme olasılığının % 23 daha fazla olduğu görülmüştür.

7-Cildiniz hızla yaşlanır

Rafine karbonhidrat ve şekerden yüksek beslenmek, cildinizin erken yaşlanmasına neden olabilen enzimlerin üretimine yol açar.

İlave şeker cildin gerilmesine ve genç görünümünü korumaya yardımcı olan proteinler olan kolajen ve elastine zarar verir.

8- Hücre yaşlanmasını hızlandırır

Çok fazla şeker yemek, hücresel yaşlanmayı arttıran telomerlerin kısalmasını hızlandırabilir.

5.309 erişkinde yapılan bir çalışmada, düzenli olarak şekerli içecek tüketilmesinin daha kısa telomer uzunluğu ve erken hücresel yaşlanma ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

9-Enerjiniz azalır

Karbonhidratlı ve yüksek şekerli gıdalar, kan şekerinde çok hızlı bir artışa ve ardından bir çarpmaya neden olarak enerji seviyenizi olumsuz yönde etkileyebilir.

10- Karaciğer Yağlanmasına Neden Olabilir.

Glikoz ve vücuttaki birçok hücre tarafından alınan diğer şeker türlerinden farklı olarak, fruktoz hemen hemen tamamı karaciğer tarafından parçalanır. 5.900'den fazla yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmada günlük olarak şekerli içecekler içenlerde karaciğer yağlanması görülme riski % 56 oranında yüksek görülmüştür.

NEOClinics hizmet noktalarında şeker ve aburcuburu keserek daha iyi hissetmeye başlayan kişilerin yorumlarını kendilerinden dinleyin.

  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
bottom of page