top of page

Tuzu azaltmak için 10 iyi sebep...

Az miktarda tuz, sağlığımız için gereklidir. Yetişkinlerin günlük 1 gramdan daha az ihtiyacı vardır ve çocuklar daha da azına ihtiyaç duyarlar. İşte size tuzu azaltarak yaşam kalitenizi artırmak için 10 geçerli sağlık sebebi.

Yüksek tansiyon

Tansiyon, kanın vücudunuzun çevresine pompalanırken damar duvarlarına yaptığı basınç miktarıdır. Aşırı kilo, hareketsizlik ve özellikle aşırı tuz tüketimi gibi belirli faktörler kan basıncınızı artırabilir, kalp krizi ve inmelerine neden olabilir. Yetişkinlerin üçte biri 140/90 mmHg olarak tanımlanan yüksek tansiyonu vardır ama belirtilerini hissetmedikleri için bunun farkında değildirler.

inme / Felç

İnme, genellikle beynin bir bölümüne gelen kan akışı kesildiğinde ortaya çıkar ve hücrelerin ölmelerine neden olarak beyindeki oksijen akışını azaltır. Genellikle inmeler kısmi felçe neden olur. Ve rehabilitasyonu yıllarca sürebilir. İnme, yaşlanmanın kaçınılmaz bir parçası değildir ve çoğu, tuzu azaltma, egzersiz ve sağlıklı beslenme yoluyla kan basıncını kontrol altında tutarak önlenebilir.

Koroner Kalp Hastalığı

Koroner kalp hastalığına damar duvarlarında kolesterol ve çeşitli hücrelerin birikmesiyle oluşan ve “plak” olarak adlandırılan yapıların ortaya çıktığı damar sertliği neden olur.

Yüksek kan basıncı KKH için önemli bir risk faktörüdür ve tuz kan basıncını yükseltir, tuz alımını azaltmak, kilo verme ve diğer yaşam tarzı değişiklikleri riski önemli ölçüde azaltır.

Mide kanseri

Fazla tuzlu bir diyet mide kanseri riskini arttırır. Her yıl mide kanserine yakalanan 7000 yeni vakanın dörtte biri tuza atfedilebilir. Helicobacter pylori bakteri (H. pylori) mide kanseri için önemli bir risk faktörüdür, çünkü mide ülseri ve mide kanserine yol açabilen mide iltihabına neden olabilir. Bu bakteri mutlaka hasara neden olmaz; ancak tuz, midenin zarına zarar verebilir ve H.pylori'nin etkilerine karşı daha savunmasız hale gelebilir.

Osteoporoz

Osteoporoz, kemiklerin inceltilmesine neden olan ve kırılgan hale getiren bir durumdur. Osteoporoz'a yakalanan kadınların yarısının, erkeklerin de beşte birinin 50 yaşından sonra bir kemikleri kırılır.

Vücuttaki kalsiyumun çoğu kemiklerde saklanır. Yüksek bir tuz diyeti, kalsiyumun kemiklerden kaybolmasına ve idrarda atılmasına neden olarak, kemiklerin zayıf ve kolay kırılmasıyla sonuçlanabilir. Yüksek tuzlu yemenin neden olduğu yüksek tansiyon, kemiklerin kalsiyum kaybını hızlandırabilir ve sorunu kötüleştirebilir.

Obezite

Obezite, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, KKH ve uyku apnesi gibi çeşitli sağlık koşullarıyla bağlantılıdır. Tuz kendisi kilo yapmasa da cips, tuzlu çerez gibi aburcuburlar alkol tüketimini ve şekerli içeceklerin alınmasını teşvik ettiği için kilo almamıza neden olur.

Böbrek Taşları ve Böbrek Hastalığı

Böbrek taşları böbreklerde kalsiyum birikiminin neden olduğu yaygın bir sorundur. Yüksek miktarda tuz alımı ve yüksek kan basıncı, böbrekler tarafından idrara çok fazla kalsiyum atılmasına ve dolayısıyla böbrek taşlarının oluşmasına neden olabilir.

Aşırı tuzlu yemek böbreklerin işlevini bozabilir ve mevcut böbrek hastalığının daha hızlı ilerlemesine neden olabilir.

Vasküler Demans

Demans, bellek, düşünce, dil, yargı ve davranışları etkileyen bir beyin fonksiyon kaybıdır. Vasküler demans bunamanın yaygın bir şeklidir. Buna inme sonrasında oluşan beyindeki tıkalı kan damarları neden olur; İnme geçiren üç kişiden birinde vasküler bunama gelişir. Aşırı tuz alımı kan basıncını yükselterek inme ve dolayısıyla demans riskini artırır. Düzenli tansiyon kontrolü inmelerin önlenmesinde büyük önem taşır.

Şişkinlik

Şişkinlik yaşadıklarını fark eden kadınlar tuzu azalttıktan sonra bu şikayetlerinde azalma olacaktır.Daha ciddi olarak kalp yetmezliği, nefrotik sendrom ve karaciğer sirozu bulunan hastalar, tuz alımını azalttıklarında özellikle fayda sağlayacaktır.

Astım

Astım, 11 çocuğun 1'inde, 12 yetişkinin 1'inde görülen yaygın bir durumdur. Çokk tuzlu bir diyetin astıma neden olduğu düşünülmez, ancak bazı çalışmalar belirtileri ağırlaştırabildiğini göstermiştir. Çocuğunuzda astım varsa, tuzu azaltmak diğer astım tedavileri ile birlikte faydalı olabilir.

NEOClinics'e gelerek tuz düşkünlüğüne son veren, ve çok daha iyi hisseden kişinin yorumlarını dinleyin.

  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
bottom of page