top of page

Şekeri bırakınca başınıza gelecek 7 tatlı şey.

Şekerli gıda tüketimi insanın tarihindeki en yüksek seviyeye ulaştı. North Carolina Üniversitesi'nin yayınladığı son bir rapora göre, ortalama her gün şekerden ekstra 300 kalori alıyoruz. Amerikalıların yaklaşık % 20'si günlük olarak 700 kaloriyi aşan şeker tüketiyor. Bu bir fincan toz şekere eşit bir miktar demek!

Raporda imzası olan UNC'de doktora yapan Elyse Powell, "Sadece kek, şeker ve gazoz gibi bariz yerlerden şeker almakla kalmıyoruz, aynı zamanda salata sosu, makarna sosu ve yoğurt gibi daha sağlıklı olarak bilinen ürünlerden de bolca "işlenmiş şeker" alıyoruz" diyor. ("işlenmiş şeker" ile, bütün meyve, sebzeler ve sütte bulunan doğal şekerler değil, gıda sanayiinde kullanılan tatlandırıcı ürünler kastediliyor)

Şekeri terk ettiğinizde yaşayacaklarınız şeker düşkünlüğünüzün boyutuna bağlı olmakla beraber çoğu kişide kaygı, huzursuzluk ve hatta depresyon gibi bağımlılıkla ilişkili semptomlarda azalma görüldüğü araştırmalarla ortaya çıkarıldı.

1- Kalbiniz rahatlayacak

MO Kansas City'deki St. Luke Orta Atlantik Kalp Enstitüsünde kardiyovasküler alanda araştırmalar yapan bir bilim adamı olan James J. DiNicolantonio'ya göre kalbiniz ile ilgili sorunlardan dolayı ölme riskiniz üç kat düşecek. Neden? "Çünkü işlenmiş şeker kronik olarak insülin seviyelerini yükselterek sempatik sinir sistemini aktive eder, kan basıncını ve kalp atış hızını arttırır". "Birkaç hafta içinde, LDL kolesterolünde% 10'luk bir düşüş ve trigliseridlerde % 20-30'luk bir düşüş görmeyi bekleyebilirsiniz. 2- Orta yaş sivilceleriyle vedalaşabilirsiniz

Sivilcelerin en bilinen tetikleyicisi sistemik inflamasyondur. Bilmeniz gereken diğer faktör de şeker. American Journal of Clinical Nutrition'da yapılan bir çalışmada, gazlı içecekleri normalde kullanmayanlarla yapılan bir çalışmada bu kişilerin 3 hafta boyunca günde 2 bardak gazlı içecek tükettiklerinde inflamasyon seviyelerinin % 87 oranında arttığını buldu.

Araştırmaya göre, gazlı içecek ve diğer şekerlendirilmiş içecekleri bıraktığınızda sivilceleriniz için pahalı kapatıcılara ihtiyacınız olmayabilir.

3- Diabet'ten uzaklaşırsınız

Şeker yemek, karaciğerinizin etrafında yağlı tortuların birikmesini sağlar. Bu yağlar, insülin direncine katkıda bulunur ve normalde insülin üretimini durduran pankreasınız tarafından yapılan işi zayıflatır. 175 ülkede şeker tüketimi üzerine yapılan bir araştırma Lustig, protein veya yağdan elde edilen 150 kaloriye kıyasla 150 kalorilik ek şekerli yemek yemenin tip 2 diyabet gelişimine katkıda bulunma olasılığının 11 kat fazla olduğunu tespit etti. Öyleyse şekerli granolayı bir avuç fıstıkla takas edin.

4- Sahte gülüşlerden kurtulursunuz

İşlenmiş şekerleri bıraktığınızda önceleri biraz "tatsız" olmanız normal. (Çünkü bu gıdalar, rahatlık ve hızlı bir enerji sağlar.) Fakat şeker ile aranız açıldıkça her zamankinden daha iyi hissedeceksiniz. Columbia Üniversitesi'ndeki bir araştırma, işlenmiş şekerli ürünleri fazlaca tüketen kadınların kaygı, sinirlilik ve ruhsal değişim geçirme olasılıklarının daha yüksek olduğunu tespit etti.

5- Şeker yok, şekerleme (ihtiyacı) yok

Tamam öğlenleri 15-20 dk şekerleme yapmak hem beden hem de beyin sağlığı açısından çok faydalı. Fakat, uyumadığınızda halsizlik ve bitkinlik olması şeker tüketiminin miktarıyla orantılı. İşlenmiş şekerin uykuyu bozan hormon kortizol salınımını tetikler. İşlenmiş şekerden vazgeçin, gün boyunca daha uyanık olacağınıza emin olun.

6- Patronunuzun eşinin adını hatırlayabilir misiniz?

Hafıza sorununuz olduğunu mu düşünüyorsunuz? Şeker sorumlu olabilir. UCLA'da yapılan bir hayvan çalışması, işlenmiş şeker oranının öğrenme ve hafızayı engellediği sonucunu ortaya koydu. Çalışmanın gösterdiğine göre, zamanla fazla miktarda şeker yemek beyin hücreleri arasındaki iletişimi bozabiliyor. Ofis partisinde masadaki tatlıları süzerken (ah o doğum günleri!) kendinize şeker olmadan daha keskin hafızalı olacağınızı söyleyin.

7- Fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz!...

Muhtemelen bu işlenmiş şekerli ürünlerin bir kısmını diğer gıdalarla değiştireceksiniz. Granola bar yerine bir avuç badem gibi. Ama genel olarak kalori alımınız çok azalacak. Şeker tüketiminizi günde 200 kalori ile sınırlamak, 5 ila 6 ayda 10 kilo vermenize yardımcı olabilir. İşte bu en tatlısı!

Şeker ve hamur işlerini bırakarak kilo veren kişilerin hikayelerini kendilerinden dinleyin.

  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
bottom of page